News

جديترين خبرهاي دنياي املاك

استقبال بازار از تمدید اوراق تسهیلات مسکن

1111111

استقبال بازار از تمدید اوراق تسهیلات مسکن

اوراق تسهیلات مسکن در دامنه قیمتی ۹۹۷ هزار تا ۸۹۱ هزار ریال داد وستد شد. افزایش نرخ اوراق تسهیلات مسکن که در هفته گذشته از مرز برگه ای یک میلیون ریال عبور کرده بود، سبب شد بانک مسکن با تمدید ۶ ماهه اوراق تسهیلات مسکن منتشر شده در سال ۱۳۹۳ موافقت کند.

این اوراق به زمان سررسید و ابطال خود نزدیک شده و در صورت تمدید نشدن از چرخه معاملات بازار خارج می شدند، بنابراین بانک مسکن با تمدید زمان استفاده از آنها تلاش کرد حجم عرضه در بازار فرابورس را افزایش دهد و جلو رشد قیمت را بگیرد.

بر این اساس، از امروز اوراق تسهیلات مسکن سال ۱۳۹۳ که از زمان انتشار به مدت دو سال اعتبار و قابلیت خرید و فروش را در بازار فرابورس داشت- یعنی اوراق «تسه» صادر شده از پانزدهم فروردین ۱۳۹۳ تا پانزدهم اسفندماه آن سال(تسه ۹۳۰۱ تا ۹۳۱۲)- به مدت ۶ ماه دیگر قابل معامله و خرید و فروش در بازار است.

با توجه به اینکه نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن ماه های فروردین تا مرداد ۱۳۹۳ با پایان یافتن مهلت اعتبار آنها متوقف بودند، طبق این مصوبه بار دیگر بازگشایی می شوند که به این ترتیب شاهد تعادل عرضه و تقاضای این اوراق در بازار فرابورس ایران خواهیم بود.

هم اکنون براساس مصوبه جدید بانک مسکن، «تسه ۹۳۰۱» تا تاریخ پانزدهم مهرماه قابل نقل و انتقال در بازار فرابورس و تا پانزدهم آبان ماه قابل استفاده برای دریافت تسهیلات بانک مسکن است.

اوراق تسهیلات مسکن سال ۱۳۹۳ تا تاریخ نقل و انتقال در بازار فرابورس ایران قابل معامله است و پس از توقف نماد معاملاتی موردنظر، تا یک ماه امکان استفاده از تسهیلات ساخت، خرید و تعمیر واحد مسکونی از محل این اوراق توسط بانک مسکن وجود دارد.

کارشناسان امیدوارند با تمدید مهلت استفاده از اوراق تسهیلات مسکن، حجم عرضه این اوراق افزایش یابد و روند صعودی نرخ اوراق تسهیلات مسکن متوقف شود.

** دادوستد یک هزار و ۱۵۲ میلیارد ریال خرید و فروش در فرابورس

در معاملات امروز فرابورس، ۲۱۸ میلیون ورقه بهادار در ۲۵ هزار نوبت به ارزش یک هزار و ۱۵۲ میلیارد ریال خرید و فروش شد.

با رشد سه واحدی شاخص کل فرابورس ایران نسبت به دیروز، آیفکس (شاخص فرابورس) رقم ۸۱۸٫۲۵ واحد را به ثبت رساند.

اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا۶» با دادوستد بیش از ۱۱۰ هزار ورقه به ارزش ۹۹ میلیارد ریال در صدر بالاترین حجم و ارزش معاملات اوراق با درآمد ثابت قرار گرفت.

نماد شرکت های معادن مس تکنار، نیرو سرمایه و آتیه داده پرداز بیشترین افزایش قیمت و در مقابل نماد شرکت های توسعه خدمات بندری سینا، بیمه سامان، و زغال سنگ پروده طبس بالاترین کاهش قیمت را تجربه کردند.

بیشترین حجم و ارزش معاملات امروز متعلق به نماد پالایش نفت تهران بود؛ به طوری که ۲۶ میلیون سهم این شرکت به ارزش ۸۶ میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال معامله شد.

در بازار اول، ۵۱ میلیون و ۲۸۰ هزار اوراق بهادار به ارزش ۱۲۴ میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال داد و ستد شد که بالاترین حجم و ارزش معاملات به نام تابان هور ثبت شد.

میان صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) صندوق سرمایه گذاری اعتماد آفرین پارسیان، بیشترین حجم و ارزش معاملات را ثبت کرد و حجم معاملات امروز این صندوق به ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار ورقه بهادار رسید.

همانگونه که پیش از این آمد، با مصوبه بانک مسکن به مهلت نقل و انتقال اوراق مسکن منتشر شده در سال ۱۳۹۳، ۶ ماه افزوده شد. بر همین اساس، نمادهای معاملاتی تسه۹۳۰۱ ، تسه۹۳۰۲ ، تسه۹۳۰۳ ، تسه۹۳۰۴ و تسه۹۳۰۵ مربوط به فروردین تا مرداد ۱۳۹۳ دوباره از امروز در بازار فرابورس ایران، قابل نقل و انتقال شد.

منبع: اقتصاد آنلاین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *